Őrzik a hagyományt

ŐRZIK A HAGYOMÁNYT

Írta: Sugár Gabi, 2021. 01. 26.

A német ajkú települések lakói számára a karácsony a betlehemes, a Christkindl játékkal teljes.
A legtöbb faluban két nyelven, magyarul és az adott tájegységre jellemző német fordításban is hallható ilyenkor fiatalok előadásában a Jézus születését megelevenítő játék. Idén a járvány miatt sajnos nem járhattak házról házra a betlehemesek,
ám a legtöbb település így sem maradt Christkindl nélkül.
A falutévék segítségével korábban felvett és bemutatott betlehemezés mellett több településen újak is készültek. A szomori Kézdi-Vásárhelyi Általános Iskola nyolcadik osztályos diákjainak és tanárainak közreműködésével például olyan videó is készült, amelyen a viseletek mellett korabeli bútorokkal gyönyörűen berendezett helyszín is látható volt.

Az ünnepek előtti falukarácsony elmaradt,
így a negyedik osztályosok a magyar nyelvű betlehemezést elevenítették fel.

A Kézdi-Vásárhelyi Általános Iskola emellett még egy látványos angyali videóval is készült Igazi angyal címmel,
Palya Bea gyönyörű dalának feldolgozásával.

Várgesztes virtuális Chriskindl-találkozót hirdetett a település honlapján az ünnepek alatt.
Évtizedes múltra tekint vissza a német ajkú településen is a Christkindl hagyománya, ám a koronavírus-helyzet miatt erre az idén nem kerülhetett sor. A Német Nemzetiségi Önkormányzat virtuális találkozóján Tarján, Vértessomló, Szomor és Várgesztes Christkindl csoportjainak műsora látható részben tavalyi, részben pedig korábbi években rögzített felvételeken. A hasonlóságok mellett a német ajkú települések Christkindl játékának apró különbségei is jól kitűnnek a gyerekek által eljátszott gyönyörű felvételeken.
.