Egy nagy múltú család nagyformátumú tagjairól olvashattok itt
A Kézdi család eredetét tekintve ősi székely család, első említésük 1096-ból való. Kézdi-Szék ős nemzetsége, a „Kézdi” előnév a székely nemzetségre utal, és csak az évszázadok alatt vált a család „előnevévé”.
Hosszú évszázadok során a család tagjai vagy karddal védték a hazát (nemesi címüket, amely 1289-ből való, szintén harci vitézségükkel érdemelték ki), vagy államigazgatási emberként, vagy tudós férfiúként szolgálták Magyarországot.
A családnak több ága is lett az évszázadok során, ezek egyike a Komárom vármegyei, Szomoron lakó ág. Kézdi-Vásárhelyi Imre lett ennek a szomori ágnak az őse. 1837. február 11-én még Szatmárban született, de élete jelentős részét Szomoron töltötte. Öt gyereke közül négy itt is született.
1860-ban Pesten tanult, „jogtudor”, jogász lett, majd Bécsben, illetve Párizsban a Sorbonne-on tanult tovább. Orvos és jogász végzettséget szerzett. Közben 1864-ben elvette feleségül Kézdi Vásárhelyi Malvinet (1841-1927), és együtt éltek Párizsban, ahol első gyermekük Csilla, 1867-ben született. Itt megismerkedett Madarász Viktorral, a híres festővel, aki őt többször felkérte történelmi tárgyú festményeihez modellnek.
Második gyermekük – Etele – már a szomori „úrilak”-ban született 1872-ben. Itt kezdett el régészkedéssel foglalkozni. Ebben valószínűleg szerepe lehetett a Tinnyén lakó Kézdi-Vásárhelyi Gézának (1838-1920), aki a maga korának híres régésze volt.
Kézdi-Vásárhelyi Imre feltárta a Gyermely-Szomor közötti római hadiút maradványait (amely Aqvincumból vezetett Brigetio-ban, a mai Szőnybe, a Duna partjára). Az egyik általa feltárt sírkőről a német történész Mommsen is írt értekezést.
Kézdi-Vásárhelyi Imre könyvtára híres volt az egész környéken, hiszen nemcsak, hogy sok könyve volt, hanem az általa feltárt régészeti kincsek közül néhány szolgált díszül.
A régészeti munkássága mellett megmaradt orvosnak is – Szomor falu lakói emiatt is megtartották jó emlékezetükben.
Az ő életében a szomori „úrilak” kellemes, szép hely lehetett a fényképek tanúsága szerint. Szépen gondozott volt a parkja is, rendben tartották a belső területeket és a pincét is.
Kézdi-Vásárhelyi Imre 77 évesen halt meg. Hosszú, tudósi életet élt. Méltó arra, hogy nevét iskolánk felvegye és így megőrizze a család nevével együtt.
Névadónk: Kézdi-Vásárhelyi Imre
Családfa Vásárhelyi Imre felmenőivel
Családi képtár
SÉTÁLJATOK VELÜNK A MÚLTBA ÉS ISMERKEDJETEK MEG NÉVADÓNK SZOMORI OTTHONÁVAL
Szomor a Dunántúl északkeleti részén, Komárom-Esztergom-, Pest-, és Fejér megye hármas találkozásánál, Budapesttől 35 km-re, a Gerecse hegység és a Zsámbéki medence között fekvő település.
Szomor az ősidők óta lakott terület volt. Az egykori római provincia. Pannónia kelta-római lakóit hunok, majd avarok váltották fel.
Fejlődését segítette, hogy a két királyi székhelyet, Esztergomot és Székesfehérvárt összekötő főútvonal mellett feküdt, így sokszor kereskedők, szerzetesek, királyi hadak vonultak át területén.
Első írásos említése az 1269 évek második feléből származik. Az Árpád-kori falut a törökök majdnem teljesen lerombolták. Újjáépülését követően, református magyarok lakták a falut egészen 1760-ig, amikor is a település a Sándor család kezébe került. A római katolikus vallású új földesúr elkergette református hitű magyar lakóit és helyükbe katolikus svábokat hívott a környékről. Több helytörténet és az eredeti írás Szomor község honlapján
SZOMOR TÖRTÉNETÉNEK MÁSIK MEGHATÁROZÓ NAGYBIRTOKOS CSALÁDJA A KÉZDI-VÁSÁRHELYI CSALÁD VOLT, MELY A XIX. SZÁZAD ELEJÉN KASTÉLYT ÉPÍTETT A TELEPÜLÉSEN. LEGHÍRESEBB LESZÁRMAZOTTJA – A FALU JÓTEVŐJE – KÉZDI-VÁSÁRHELYI IMRE VOLT, AKI MAGYARORSZÁGI TANULMÁNYAI UTÁN BÉCSBEN ÉS A PÁRIZSI SORBONNE EGYETEMEN TANULT ÉS SZERZETT JOGI ILLETVE ORVOSI DIPLOMÁT. HÁZASSÁGKÖTÉSE UTÁN VÉGLEG LETELEPEDETT A FALUBAN ÉS AKTÍV RÉSZESE LETT A FALU ÉLETÉNEK, DE A MEGYE IRÁNYÍTÁSÁBAN IS RÉSZT VETT. MAGAS SZINTRE FEJLESZTETT HOBBIJA VOLT A RÉGÉSZET, SZOMOR TERÜLETÉN TÖBB RÓMAI KORI EMLÉKET IS KIÁSOTT, JELENTŐS ARCHEOLÓGIAI GYŰJTEMÉNYE MA A NEMZETI MÚZEUMBAN TALÁLHATÓ.
A régi kastély
A kép közepére kattintva a fotók nagyobb méretben és tetsző ritmusban lapozgatva is megtekinthetők.
Életterek a kastélyban
A képek közepére kattintva szinte érezhetjük az ódon falak illatát…
A gyönyörű kastélypark
A kép közepére kattintva mintha mi is a múltbéli parkban sétálgatnánk…